Jõulupraad

Soovid üllatada sel aastal oma perekonda tõeliselt maitsva ja suus sulava jõulupraega? Soovid, et sellest praest räägitakse vähemalt jaanipäevani kui mitte järgmiste jõuludeni? Kui jah, siis loe edasi, kuidas valmistada imeline jõulupraad.

Jõuluprae valmistamiseks on miljon erinevat võimalust ja kindlasti tekib ajapikku igaühel oma lemmik jõuluprae retsept, mida kasutada. Nii et leia oma lemmik ja rõõmusta oma pere ja sõpru imemaitsva jõulupraega.

Millest jõulupraadi teha?

Esmalt tuleb teha valik, millist liha jõuluprae tegemisel kasutada. Klassikaline jõulupraad on Eestis kindlasti sealiha jõulupraad. Selleks tuleb osta seakaelakarbonaad, peki ja kamaraga seavälisfileed või sea abatüki. Maitsev seapraad valmib näiteks sellise retsepti järgi valmistades: https://nami-nami.ee/retsept/9752/seapraad

Kanast jõuluprae tegemine võib olla isegi kõige lihtsam, sest müügil on juba maitsestatud kanapraade, mis tuleb vaid õige temperatuuri ja ajaga ahju küpsema panna. Kanakoivad ja kanatiivad on samuti nii maitsestatud kui ka maitsestamata kujul poelettidel olemas ning valmivad võrreldes sealihaga oluliselt kiiremini ning üldiselt puudub võimalus, et midagi läheb untsu. Erinevaid mõtteid leiab siit: https://nami-nami.ee/otsi/ahjukana?recipe_page=1&news_page=1&string=ahjukana&type=&occasion=&country=&method=&ingredients%5B%5D=148

Kui kana on sageli argipäevadel toidulaual, siis miks mitte teha sel aastal jõulupraad pardist. Pardipraeks võib osta terve pardi, pardikoivad või pardifilee. Ka pardi puhul võib veidi laisem kokk leida kauplustest maitsestatud pardikoibasid või tervet parti küpsetuskotis. Nõuandeid ja soovitusi, kuidas parti maitsestada ja küpsetada ning suure valiku retsepte pardilihast võib leida veebilehelt: https://nami-nami.ee/uudis/3618/kuidas_kupsetada_parti

Tervislikuks valikuks jõululaual on teha jõulupraad hoopis kalast. Kui maitseb lõhe, siis lõhet saab küpsetada ahjus (https://parimadretseptid.ee/ahjulohe/ ) või ka praadida pannil.

Kas küpsetada pannil või ahjus?

Lisaks praematerjali valimisele, on oluline otsustada ka see, kuidas jõulupraad teha. Mahlane jõulupraad on see, mida küpsetad küpsetuskotis või ahjupotis ning jälgid temperatuuri ning ahjus hoidmise aega. Kui sooviks on teha aeglaselt küpsetatud jõulupraad, siis huvitava retsepti leiab: https://maitseelamused.blogspot.com/2015/01/pikalt-kupsenud-seapraad.html

Muidugi on võimalik näiteks liha või kana pannil praadida, kuid mugavam on panna jõulupraad ahju, kus see küpseb samal ajal, kui saab teisi jõulutoimetusi (või miks mitte muid jõulutoite) teha.

Mida pakkuda liha või kala kõrvale?

Lisaks prae põhikomponendile (mis valmib lihast, kanast või kalast), tuleks mõelda ka sellele, mida selle kõrvale pakkuda. Kartulit saab pidulikumal puhul pakkuda näiteks ahjukartulina, mida on maitsestatud küüslaugusoola ja õliga või fooliumis küpsetatuna. Populaarseks on muutunud ka niinimetatud mundris kartulid, mida on väga lihtne teha, sest selleks kasutatakse koorega kartuleid, mida maitsestatakse vähese õli ja soolahelvestega. Kui on aga soov pakkuda hoopis midagi tervislikku liha või kala kõrvale, siis ahjus küpsetatud köögiviljad (porgandid, paprika, suvikõrvits, bataat jms), mida on maitsestatud (küüslaugu)soola ja riivitud juustuga, on ka laste lemmikud (erinevalt keedetud juurviljadest). Kala kõrvale sobib imeliselt riis. Pidupäeva puhul on võibolla huvitavam pakkuda metsikut riisi, Jasmiiniriisi või täistera riisi, mis on vahelduseks tavalisele valgele riisile. Lihtsaks valikuks on muidugi ka värsked salatid, mis rasvasema ahjuprae juurde hästi sobivad.

Kui otsid veel häid mõtteid, kuidas teha suurepärane jõulupraad, pane otsingumootorisse märksõnad „jõulupraad retseptid“ ja kindlasti leiad endale jõululaua katmiseks inspiratsiooni.

Ükskõik, kuidas jõulupraad lõpuks välja tuleb, võib öelda, et hea jõulupraad on see, millesse on pandud jõulurõõm ja maitsestatud vähemalt terakese pipra ja soolaga.