Brita kook – lihtsuses peitub võlu
Brita kook, tuntud ka nimega Brita tort, jätab mulje, justkui selle valmistamine oleks tohutult keeruline ja aeganõudev tegevus, millega tulevad toime vaid kogenumad kokad. Miks siis Britta koogi retsept sedavõrd keerukas tundub? Brita kook koosneb mitmest eri kihist ja tekstuurist ja just beseekiht, mis muudab koogi eriliseks, on see, mis paljusid natuke hirmutab. Reaalselt on Brita koogi retsept lihtsast jälgitav ja sellest kinni pidades on tulemuseks mõnusalt kerge ja õhuline plaadikook. Kes on korra julguse kokku võtnud, avastab seda isegi ning saab edaspidi juba nautida teiste kiidusõnu ja üllatunud kommentaare.
Brita kook retseptid
Milline Brita koogi retsept valida?
Klassikaline brita kook koosneb biskviidi-, besee- ja täidisekihtidest, kuid see lähenemine jätab siiski väga palju tõlgendamisruumi. Täidiseks sobib näiteks vanillikaste, ka kodujuust, vahukoore-kohupiimasegu või mõni muu kombinatsioon, mis on varasemalt meeldinud. Kes pelgab, et vahukoort kasutades on Brita kook retsept siiski liiga magus, siis siin kerkib esile marjade tasakaalustav roll.
Kuigi talvine Brita kook pole enam haruldus, siis eriti populaarne on see vaarikahooajal, sest Brita kook vaarikatega on üks levinumaid variante. Kasutada võib nii koduaiast nopitud vaarikaid, poest ostetud marju kui ka metsas jalutades korjatud metsvaarikaid. Mõnikord on vaarikad sedavõrd magusaks küpsenud, et hapususest pole enam midagi järgi. Siis võib osa vaarikaid asendada punaste sõstardega.
Kook sobib väga hästi ka maasikate, mustikate, jõhvikate või pohladega aga marju ära jätta kindlasti ei tohi. Just marjad on nn salakomponendiks, et saavutada maitsete tasakaal ja vältida lääget tulemust. Nii sobib Brita kook neilegi, kes ennast eriliseks maiasmokaks ei pea.
Brita kook nipid ja küsimused
Hästi valmistatud Brita kook on pehme aga mahlase biskviidikihiga, mida katab mõnusalt krõbe mandlilaastudega täiendatud beseekiht. Kahe küpsetatud kihi vahele käib magusamat sorti täidis, mida tasakaalustavad hapud marjad.
Milline on Brita kook huvitava täidisega?
Täidisele võib lisada ka pisut vanillisuhkrut, et saavutada intensiivsem tulemus ilma piire ületamata. Kookosearmastajad võiksid aga katsetada kookoshelvestega, et mekki ja tekstuuri veidi muuta.
Kas võimalik on valmistada ka gluteenivaba Brita kook?
Jah, gluteenivaba Brita kook on võimalik. Nisujahu saab lihtsalt asendada maisi-, mandli või riisijahuga.
Miks Brita koogi besee sile pole?
Esimest korda beseed valmistades võib ära hirmutada, et beseekiht muutub ahjus justkui mägiseks maastikuks. Kõik on korras, just nii see peabki välja nägema! Alumisel kihil katab täidis kõik need künkad ja orud ning pealmise kihina on see mägine ilme osa Brita koogi võlust. Üldiselt ongi Brita koogi beseekiht pigem õhuke, rabe ja pragunev. Valmis koogil ei pruugi seda lihtsalt katteks pandud marjade, tuhksuhru ja mandlite alt näha olla.
Kaua Brita kook enne söömist seisma peab?
Brita kook sobib serveerimiseks nii kohe pärast valmimist, kui ka järgmisel päeval, mil kreem ja marjad on kooki mahlaseks immutanud. Loodetavasti on nüüd juba julgem Brita koogi retsept ette võtta ja järgi katsetada, kuidas see lihtne aga maitsev kook siis välja tuleb!
Brita kook ajalugu – kas oled sellega tuttav?
Muidugi on heal lapsel mitu nime ja ka Brita kook on mujal tuttav hoopis teistsuguste nimetuste all:
- Marängtårta
- Pinocchiotårta
- Herrgårdstårta
- Glömminge tårta
- Brita-tårta
Kellele rootsi keel tuttav, saab mõnest nimetusest teada, et algselt on tegu olnud pidulikuma päeva koogiga, mis siis tasapisi tavapärasemaks muutunud. Brita kook päritolult ulatubki just rootsi köögikultuuri, ent see on väga populaarne suvine kook ka Soomes. Nüüd on juba raske öelda, kust ja kuidas see omakorda meile on jõudnud ja kõikidest uhketest nimedest kõige suupärasema muganduse – Brita kook – kaasa toonud.